«من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوا الله عليه فمنهم من قضى نحبه و منهم من ينتظر وما بدلوا تبديلا»
شهادت از برترین واژه های فرهنگ اسلامی و از مقدس ترین مفاهیم معارف الهی است. شهادت اوج کمال انسان است، آن گاه که انسان همه هستی خود را نثار معبود می کند و قطره وجودش به دریای بیکران هستی مطلق می پیوندد. رسول خدا(ص) فرمود: «فوق كل ذي برّ بر، حتى يقتل في سبيل الله، فاذا قتل في سبيل الله فليس فوقه برّ» «بالاتر از هر خیر و نیکی، خیر و نیکی وجود دارد تا انسان در راه خدا کشته شود که بالاتر از کشته شدن در راه خدا، خیر و نیکی یافت نشود.»
یکی از مسائلی که در قرآن مجید برای بیان حیات عالی شهدا و اشاره به مقام بسیار رفيع و والای آنها آمده است، فراز «عند ربهم يرزقون» است. مقام «عند ربهم» عالی ترین مقام انسانی و کمال نهایی است که هیچ حایلی میان انسان و خدا وجود ندارد.
تجلیل و بزرگداشت یاد و خاطره شهدا علاوه بر وظیفه ای همگانی، نیاز امروز و آینده جامعه است. جامعه ای که در چهار دهه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، هزاران شهید را به اسلام و انقلاب تقدیم کرده است.
بی تردید ارائه و معرفی زندگی، منش و سیره شهدای دفاع مقدس می تواند آحاد جامعه به ویژه نسل جوان تشنه حقایق زلال انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را با زوایای مختلف حماسه های بزرگ ملت ایران در طول دوران انقلاب اسلامی آشنا سازد.
۲۱ فروردین ماه، یاد آور یکی دیگر از روزهای تلخ حیات پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی است. سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی، یکی از فاتحان عملیات
فتح المبين و بیت المقدس، که در صبح روز ۲۱ فروردین ۷۸ آماج تیر کینه منافقين کوردل قرار گرفت. مجاهد نستوه و خستگی ناپذیری که با مجاهدت خود قبل و بعد از انقلاب، منشأ خدمات ارزشمند و ماندگاری شد. شهید علی صیاد شیرازی را می توان به حق یکی از امیران بزرگ تاریخ دفاع مقدس و انقلاب قلمداد کرد که با حضور حماسی و تعیین کننده خود در مسئولیت های مختلف، دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی ادا کرد.
این وب گاه به منظور معرفی و آشنایی اجمالی با منش، سیره و زندگی وی و ۱۱۰ تن از فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس تهیه شده است. این مجموعه، گامی کوچک در پاسداشت مقام شامخ شهدا و ادای احترام به روح ملکوتی آنان است.
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس