سردار شهید دکتر مجید بقایی

شهید مجید بقایی در بهمن ماه سال ۱۳۳۷ در خانواده ای معتقد و مذهبی در شهر بهبهان چشم به جهان گشود. وی نقش تعیین کننده ای در رهبری مبارزات دانشجویی دانشگاه اهواز و غیر دانشگاهیان با رژیم شاه داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دادگاه انقلاب اهواز مشغول به کار شد.
پس از مدتی به دانشگاه رفت و با صدور فرمان حضرت امام (ره) در خرداد ۱۳۵۸ مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی، به عضویت جهاد بهبهان در آمد و مدتی در آنجا مشغول فعالیت بود. پیش از آغاز جنگ تحمیلی، به توصیه سردار محسن رضایی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در واحد روابط عمومی سپاه امیدیه به فعالیت پرداخت. با تشکیل دفتر هماهنگی و تحقیق و بازرسی در سپاه خوزستان و انتخاب شهید دقایقی به عنوان مسئول این دفتر، وی جهت همکاری با ایشان به اهواز منتقل شد.
ماه های اول جنگ بود که مجید بقایی از طرف فرمانده سپاه به عنوان نماینده سپاه در اتاق جنگ معرفی شد. یکی از فعالیتهای مهم او تلاش در جهت هماهنگی بین سپاه و ارتش بود.
شهید بقایی در عملیات فتح المبین به عنوان فرمانده قرارگاه فجر در طرح ریزی و هدایت یگان های عمل کننده برای آزادسازی ارتفاعات ابو صلیبی خات (سایت رادار) نقش بسیار مؤثر و مهمی داشت. در واقع آزاد سازی این محور حساس و با اهمیت، با همکاری و هماهنگی و هدایت مناسب این شهید بزرگوار و شهید حسن باقری در فرماندهی قرارگاه نصر محقق شد. در شناسایی و طراحی عملیات بیت المقدس در کنار شهید حسن باقری همچون دیگر نبردها نقش بسزایی داشت. در این عملیات او با برنامه ریزی دقیق و هماهنگ، توانست نیروهای تحت امر خود را با همیاری برادران جان بر کف هوانیروز از شمال فکه به جنوب انتقال دهد. به علت شایستگی بالایی که در فرمانده لشکر از خود نشان داد، قرارگاه تحت فرماندهی ایشان (فجر) در کنار قرارگاه های نصر و فتح، مسئولیت شکستن حصر دفاعی خرمشهر را به عهده گرفت و با عنایت الهی هر سه قرارگاه با نبرد دلاورانه تاریخی و با هماهنگی کامل، خونین شهر را به دامان میهن اسلامی بازگرداندند. بقایی پس از عملیات رمضان به سمت معاونت شهید باقری در فرماندهی قرارگاه کربلا منصوب شد.
قبل از عملیات والفجر مقدماتی، او به همراه عده ای دیگر از جمله شهید حسن باقری در منطقه عملیاتی ماندند و صبح روز بعد به اتفاق ایشان و چند تن از فرماندهان دیگر با دو دستگاه جیپ برای شناسایی منطقه عملیات حرکت کردند که در راه بر اثر برخورد خمپاره دشمن به نزدیکی آنان، مجید بقایی به شهادت رسید.

از وصیت نامه شهید

… ما می جنگیم و تن به هیچ گونه سازش نمی دهیم و با شعار همیشگی مان«یا فتح یا شهادت» می جنگیم و بر سیاست« نه شرقی، نه غربی» سرسختانه پا میفشاریم، چون معتقد به خداییم. برادران و خواهران، هیچ گونه اندوه و حزنی به دل راه ندهید، چون میدان آزمایش است و زمان امتحان و شما بی تردید اگر مؤمن باشید و از رهبر، عصاره مکتب بیاموزیم که چون کوه استوار در مقابل دشمن و چون کاه در مقابل خدا، و ما هم در مقابل مصائب باید همچون کوه باشیم…