شهید حسین خرازی

شهید حسین خرازی در سال ۱۳۳۶ در یکی از محله های مستضعف اصفهان متولد شد. از همان آغاز پیروزی انقلاب مشغول فعالیت در کمیته انقلاب اسلامی و جنگ های کردستان بود و با شروع فعالیت ضد انقلاب در گنبد، عازم مأموریت در آن خطه شد. زمانی که به کردستان رفت. بعد از آزاد شدن شهر سنندج، به سمت فرماندهی گردان ضربت انتخاب شد. با شروع جنگ تحمیلی، از کردستان راهی منطقه جنوب شد و به سمت فرماندهی اولین خط دفاعی (معروف به خط شیر) که مقابل عراقی ها در جاده آبادان – اهواز در منطقه دارخوین تشکیل شده بود، منصوب گشت. در عملیات شکست حصر آبادان فرماندهی جبهه دارخوین را به عهده داشت.
شهید خرازی در آزادسازی بستان بهترین مانور عملیاتی را با دور زدن دشمن از چزابه و تپه های رملی و محاصره کردن آنها در شمال منطقه بستان انجام داد. پس از عملیات پیروزمند طریق القدس، تیپ امام حسین(ع) متشکل از رزمندگان اصفهان تشکیل شد. چیزی نگذشت که این یگان به لشکر ارتقا یافت و حسین خرازی به سمت فرماندهی آن انتخاب شد.
در عملیات فتح المبین دشمن را در جاده عین خوش با همان تدبیر فرماندهی اش حدود ۱۵ کیلومتر دور زد و آنها را غافلگیر کرد. یگان او در عملیات بیت المقدس جزو اولین لشکرهایی بود که به جاده اهواز – خرمشهر رسید و در آزادسازی خرمشهر نیز سهم به سزایی داشت. از آن پس در عملیات مختلف همچون رمضان، والفجر مقدماتی، و الفجر٤ و خیبر در سمت فرماندهی لشکر امام حسین (ع) رشادت های بسیاری از خود نشان داد و در عملیات خیبر یک دست او در اثر اصابت ترکش قطع شد.
در عملیات والفجر٨ لشکر امام حسین(ع) تحت فرماندهی او لشکر گارد ریاست جمهوری عراق را به تسلیم واداشت و پیروزی های چشمگیری را در منطقه فاو و کارخانه نمک که جزو پیچیده ترین مناطق جنگی بود، به دست آورد.
در عملیات کربلای۵، که شکست سختی به عراقی ها وارد آورد و باعث تثبیت مواضع فتح شده و سقوط یکی از دژهای شرق بصره شد. سرانجام در عملیات کربلای ۵،در اوج آتش توپخانه دشمن، خمپاره ای در نزدیکی اش منجر شد و روح عاشورایی او به ملکوت اعلی پرواز کرد

از وصیت نامه شهید

…خدایا غلط کردم! استغفر الله ! خدایا امان! امان از تاریکی و تنگی و فشار قبر و سؤال منکر و نکیر در روز محشر و قیامت. به فریادم برس. خدایا! من دل شکسته و مضطرم. صاحب پیروزی و موفقیت تو را می دانم و بس، و بر تو توکل دارم.
خدایا تا زمان عملیات فاصله زیادی نیست. خدایا به قول امام خمینی« تو فرمانده کل قوا هستی» خودت رزمندگانت را بیروز گردان و شر صدام و کفار را از سر مسلمین بکن.
خدایا! از مال دنیا چیزی جز بدهکاری و گناه ندارم. خدایا! تو خود توبه را قبول کن و از فیض عظمای شهادت بهره مندم ساز. از تو طلب مغفرت و عفو دارم ..