شهید حسین خلعتبری مکرم

حسین خلعتبری در سال ۱۳۲۸ در روستای «بصل کوه» رامسر در یک خانواده متدین و کشاورز دیده به جهان گشود. او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در سال ۱۳۵۱ وارد دانشکده خلبانی شد. برای ادامه آموزش های خلبانی به آمریکا رفت و پس از دو سال به ایران بازگشت.
قبل از سفر به آمریکا، به مادرش وکالت می دهد که همه حقوق ماهیانه اش را برای نیازمندان هزینه کند. سرانجام دوره خلبانی پایان می یابد و او با دریافت گواهینامه خلبانی هواپیمای اف-۴ به ایران باز می گردد و در پایگاه ششم شکاری بوشهر با درجه ستوان دومی مشغول به خدمت می شود. خلعتبری جزو اولین گروه و فرمانده پروازی ۸ فروند از ۱۴۰ جنگنده ایرانی بود که ساعاتی پس از تجاوز دشمن به ایران؛ یعنی درست روز اول مهر ۱۳۵۹ به عراق حمله کرد و پاسخ دندان شکنی به دشمن داد.
او از طرف نیروی هوایی به عنوان نماینده ویژه در دادگاه بین المللی لاهه حضور یافت تا در برابر دولتمردان غربی و عربی از حقوق کشور عزیزش دفاع کند. حسین خلعتبری در طول مدت مأموریتش در بوشهر، به همراه شهید دوران در از بین بردن نیروی دریایی عراق نقش ویژه داشت. گزارش های عملیاتی نشان می دهد ۲۳ فروند ناوچه اوزای عراق توسط این شهید منهدم شده است به طوری که به وی لقب شکارچی اوزا داده بودند و نیز او را قهرمان جنگ دریایی می خواندند. تأسیسات نفتی، یگان های دریایی، اسکله های البکر و الامیه، پل العماره و پالایشگاه کرکوک بارها توسط او مورد حمله و تخریب قرار گرفت.
خلبان خلعتبری سرانجام در اول فروردین ۱۳۶۴ پس از سرنگون کردن یک هواپیمای پیشرفته عراقی، هدف موشک دوربرد هواپیمای دیگر دشمن قرار گرفت و به جمع دوستان شهیدش پیوست

از زبان شهید

یادم نمی رود، در دزفول بودم. زن لری بچه سوخته اش را گذاشت بغل من و گفت:« بی غیرت! تو خلبان مایی؟ بگیر!» خواستم به او بگویم مادر! ما بی غیرت نیستیم ولی اسلام به ما اجازه چنین کارهایی را نمی دهد. لکن دیدم زن خیلی عصبانی است هنگامی که خبر سقوط خرمشهر را شنیدم و مطلع شدم که به پیرها و بچه ها رحم نکرده و به زنها هم تجاوز کرده اند، به خدای لایزال و به شرفم قسم خوردم که این بار اگر وارد خاک عراق شدم، شهرک «صفوان» را در هم بکوبم. اما وقتی وارد خاک عراق شدم، ابتدای شهر یک مدرسه بود. با چشم خود دیدم مادری بچه اش را در زیر شکم گرفت و روی بچه خوابید. در همان لحظه به خود آمدم و بمب هایم را رها نکردم. وقتی رد شدم، از شدت خشم چند فشنگ هوایی خالی کردم و به سمت گمرک صفوان پرواز و کامیون های حامل مهمات را منهدم کردم.