شهید هاشم اعتمادی

هاشم اعتمادی

شهید اعتمادی در اسفند ۱۳۴۱ در سپیدان فارس در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در این شهرستان، موفق به اخذ مدرک دیپلم در شیراز شد. در جریان شکل گیری انقلاب، علی رغم سن و سال کم، هم دوش امت انقلابی به مبارزه با رژیم ستم شاهی پرداخت. پس از به ثمر رسیدن نهال نوپای انقلاب، با علاقه در کمیته های محلی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپیدان به صورت افتخاری همکاری کرد. شیپور جنگ که نواخته شد، شهر را رها کرد و در جنگ های نامنظم عشایر عرب، در مناطق کرخه کور، ارتفاعات الله اکبر، سوسنگرد، بستان و … به ستیز با کفر برخاست. سپس به طور رسمی وارد سپاه پاسداران شد و در تیپ ۱۷ علی بن ابی طالب (ع) مسئول گروهان در عملیات فتح المبین و بیت المقدس، و چندی بعد یکی از بهترین فرماندهان گردان تیپ امام سجاد شد.
کارایی و لیاقت او باعث شد در زمانی اندک به عنوان مسئول طرح و عملیات و ادوات تیپ امام سجاد (ع) و تیپ ۳۳ المهدی (عج) به مجاهدت خویش ادامه دهد. همرزمانش، صفا و صمیمیت با نیروهای تحت امر و رسیدگی به آنان، فروتنی، در صف اول بودن و دیگر صفات عالیه او را زمانی که معاون عملیات لشکر ۱۹ فجر بود، هیچ گاه از یاد نمی برند. پس از عملیات کربلای ۴ در حالی که فرماندهی تیپ امام حسن (ع) را عهده دار بود، برای دیدار با خانواده به مدت دو روز به شیراز آمد. گویی کسی از آسمان ها به او گفته بود که وقت، وقت چشیدن لذت حضور است و هنگامه، هنگامه ی کوچیدن. سرانجام در شب ۲۵ دی ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵، به هنگام پاکسازی مناطق منتهی به اروندرود، با اصابت تیر تیربار دشمن، نقش زیبایش بر آسمان ها نگاشته شد. او همواره می گفت: «خدایا! از آن واهمه دارم که نکند در مقابل دشمن پاهایم بلرزد و جزو سربازان تو قرار نگیرم. خدایا! قدرتی به من عطا فرما که این بار بتوانم در راه تو قدم بردارم و در خودسازی خود کوشا باشم. خدایا! اگر توفیق شهادت را نیافتم، توفیق ادامه راه راستین شهدا را به من عطا فرما.»

از وصیت نامه شهید

خداوندا! شهادت در راه خودت را که مختص حامیان درگاهت است، به من عطا فرما. خداوندا! گناهانم را که مانند دوده قلبم را سیاه کرده، بر من ببخشای.
و [اما] خانواده ام! اگر روزی توفیق دیدن اماممان را پیدا کردید، به او بگویید که سربازی داشتی که آرزوی دیدنت را داشت اما گناهانش باعث شد نتواند تو را ببیند. به او بگویید که برایم دعا کند که خداوند گناهان مرا ببخشاید
امت اسلامی! آگاه باشید و بدانید که نعمت های باری تعالی در سرزمین ایران همچون باران روان است. بدانید قدر و منزلت این نعمت را. برای امام دعا کنید که ان شاء الله تا انقلاب مهدی او را حافظ باشد.
وای بر شما از خدا بی خبران ! به شما کوردلان این توصیه را دارم که اگر چنانچه علیه این انقلاب که خون بهای هزاران شهید غرق به خون است ، حرکتی کنید، در خط یزید و مشرکین گام برداشته اید و خود را آزار می دهید. چون حق پیروز است و باطل نابود است. یزیدیان تاریخ نابود، و روسیاهان هرگز روی عزت را نخواهند دید.