شهید یداله کلهر

یدالله کلهر

شهید یدالله کلهر در سال ۱۳۳۳ در روستای «بابا سلمان» شهریار در خانواده ای مذهبی و متوسط به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوران کودکی و دبستان به دلیل نبود امکانات در روستا، مقطع دبیرستان را در شهریار گذراند. سال ۱۳۵۳ به خدمت سربازی رفت. شهید کلهر رفتاری بزرگ منشانه داشت و مردانگی و شجاعت با جانش آمیخته بود. در نخستین طلیعه حرکت های انقلابی، به صف انقلابیون پیوست و با گروهی از جوانان در تصرف پادگان «باغشاه» سابق (میدان حر کنونی) همت گمارد.
پس از پیروزی انقلاب در تشکیل پایگاه های دفاعی و کمیته ها در مساجد، نقش مؤثر داشت. در ۱۳۵۸ با تشکیل سپاه کرج به عضویت این نهاد در آمد و به خاطر شایستگی هایش، به عنوان جانشین عملیات سپاه کرج مشغول به خدمت شد. وی در نخستین گروه اعزامی از سپاه کرج به کردستان، سرپرستی گروه را بر عهده گرفت و در آزادسازی شهر سنندج با وجود آنکه نیروهای تحت فرماندهی او پس از پایان مأموریت به کرج باز گشتند، او در منطقه ماند و به فرماندهی عملیات شهر تکاب منصوب شد. با آغاز جنگ تحمیلی، به جنوب رفت و مدت ها به عنوان فرمانده محور جبهه فیاضیه مشغول خدمت شد. در عملیات طریق القدس با سمت فرمانده گردان وارد عمل شد که به دلیل نبوغ و رشادت ها و خلاقیت هایی که از خود نشان داد، جانشین تیپ المهدی شد. در عملیات فتح المبین، بیت المقدس و رمضان، به عنوان مسئول محور و در والفجر مقدماتی، جانشین تیپ نبی اکرم (ص) بود. شهید کلهر در عملیات کربلای ۵، قائم مقام لشکر ۱٠ سیدالشهدا بود که به درجه رفیع شهادت رسید.

خاطره ای از شهید

در عملیات کربلای ۵ دوست و همرزم صمیمی شهید کلهر به نام سید حسن میررضی به شهادت می رسد. این شهادت برای شهید کلهر خیلی سنگین تمام شد. از آنجا که ارتباط بسیار نزدیک و صمیمی با هم داشتند، بی تابی می کرد و در همان منطقه عملیات داخل نفربر رفته بود و با حزن و اندوه و غم از دست دادن یار نزدیک خود گریه می کرد. رفقا و دوستان هرچه اصرار کردند، او آرام نشد. تا اینکه حاج آقا شهید میثمی او را می بیند، به طرفش می رود و در گوش وی قدری صحبت می کند. شهید کلهر بلافاصله گریه اش قطع می شود و تبسم می کند. پس از اینکه شهید میثمی می رود، دوستان جویای موضوع می شوند. وی می گوید که ایشان در گوش من همان حرفی را گفتند که حضرت رسول اکرم (ص) به حضرت زهرا(س) گفتند و دیری نپایید که همین موضوع به واقعیت پیوست و در مرحله بعد عملیات کربلای ۵ یدالله کلهر به شهدا پیوست. در مراسم وداع با پیکر شهید کلهر در اردوگاه کوثر که در ۱۰ کیلومتری سوسنگرد واقع شده بود، در آن ساعاتی که شهید کلهر را در حسینیه اردوگاه تشییع می کردند، برای نخستین و آخرین بار، چادرهای اردوگاه مورد هجوم نزدیک به ۲۵ فروند هواپیما قرار گرفت و به برکت خون شهید، باعث شد هیچ کس در چادر نباشد، وگرنه تعداد زیادی از رزمندگان به شهادت می رسیدند.